Rośliny zimozielone w ogrodzie: opcje, rodzaje, tajemnice opieki (21 zdjęć)

Rośliny zimozielone to duża grupa roślin, które utrzymują ten sam gatunek przez cały rok. Wśród nich znajdują się nie tylko drzewa iglaste nawykowe dla mieszkańców strefy środkowej, ale także rośliny pełzające, krzewy i trawy. Wiele z nich jest odpornych na mróz, a większość z nich lubi cień. Doskonale nadają się do ogrodu w kraju lub w wiejskim domu ze względu na szereg zalet:

 • Estetyka. Rośliny liściaste latają zimą i nabierają nieco obskurnego i matowego wyglądu. W przypadku roślin zimozielonych nie ma takiego problemu - zawsze wyglądają równie atrakcyjnie.
 • Nieskomplikowany. Większość gatunków potrzebuje cienia, nawozu i podlewania, ale niczego nie wymaga. Nawet zimny wiatr nie może im zaszkodzić.
 • Wielka zmienność. Wśród gatunków można znaleźć drzewa i krzewy, zioła i bluszcz. Do każdego zadania zostanie znaleziona odpowiednia roślina i odpowiedni kolor.

Jeśli masz fantazję i fundusze z pomocą zimozielonych roślin ozdobnych, możesz sprawić, że zimą strona będzie wyglądała na świąteczną i piękną.

Evergreeny w angielskim ogrodzie
Kwiat ogród z wiecznie zielone rośliny

Przypadki użycia

Rośliny zimozielone do ogrodu mogą być wykorzystywane do projektowania witryny w różnych opcjach.

Wyładunki

Najprostszą z możliwości jest sadzenie roślin, aby zacieniały różne kąty ogrodu. Jeśli połączysz różne wysokości i inny odcień listowia, nawet w zimie na stronie będzie trochę różnorodności.

Ciężki płot

Jeśli zrobisz to z roślin liści liściastych, w zimie straci całe znaczenie, zamieni się w splot nudnych czarnych gałęzi, przez które doskonale zobaczysz, co dzieje się na stronie. Jeśli używasz roślin zimozielonych do żywopłotów, nawet w zimie pozostanie nieprzepuszczalna i elegancka.

Wystrój ogrodu z roślinami zimozielonymi

Żywe rzeźby

Rzeźby wykonane z roślin przelatujących liście w zimie stają się raczej nieatrakcyjne. Wykonane z roślin zimozielonych, nawet pod śniegiem zachowają swój kształt i szyk.

Krawężniki

Przeznaczenie terenu jest jedną z najlepszych funkcji niskich krzewów. Mogą oddzielić lądowanie od torów, ścieżkę od trawników i trawnik z domu. Oprócz funkcji estetycznej mogą również wykonywać ochronę: nie dopuszczaj do wiatru, nie pozwól rosnąć chwastom ani trawie z trawnika.

Dekorowanie ogrodzeń, altan i wszelkich krat

W tym celu najlepsze są zimozielone rośliny pnące, które umożliwią wykonanie domu lub altany w zimie, wyglądające jak zamki wiązane bluszczem.

Świerk w ogrodzie

W zależności od celu należy wybrać odpowiednie rośliny - każda z nich jest dobra do osiągnięcia określonych celów.

Rodzaje zimozielonych

Rośliny zimozielone są liczne i różnorodne. Klasyfikacja gospodarstw domowych jest dość prosta. W zależności od rodzaju liści, rośliny zimozielone to:

1
 • Iglasta - najbardziej znana dla środkowego zespołu i znana każdemu człowiekowi z ulicy: sosna, świerk, jodła.
 • Liściaste - mniej znane rośliny, zdolne do zachowania liści nawet w zimie. Najbardziej znanym i popularnym z nich jest bukszpan.
Trawnik z mchu w ogrodzie

W formie rośliny zimozielone są inaczej podzielone. Wśród nich są:

 • Drzewa to dość wysokie rośliny, które wyraźnie wyróżniają pień.
 • Krzewy są względnie niskimi roślinami, w których nie można wyraźnie rozróżnić tułowia lub istnieje kilka identycznych pni.
 • Liana - rośliny pnące, przylgnięte do każdego reprezentowanego wsparcia.
 • Zioła to rośliny, które mają pień zamiast tułowia. Wśród odmian zimozielonych znajduje się nawet jedna palma, która technicznie odnosi się do roślin zimozielonych.
 • Mchy są niezwykłe dla ogrodnika środkowego zespołu, ale są bardzo popularne w Japonii. Za ich pomocą ogród można całkowicie przekształcić.

W każdej podklasie klasyfikacji znajdują się rośliny, które można wykorzystać w ogrodzie. Najważniejsze, aby dowiedzieć się, który z nich jest odpowiedni.

Żywopłot z wiecznie zielonej rośliny

Drzewa i krzewy

Drzewa i krzewy mogą być używane zarówno do robienia żywopłotów, jak i do prostego dekorowania terenu. Zwykle jest to drzewo iglaste, nie tylko piękne, ale także pachnące.

Świerk

Najbardziej popularne i znane drzewo występuje w trzech odmianach.

Europejski

El-gigant, który może dorastać do 30 metrów wysokości i rozprzestrzeniać gałęzie nie mniej niż 5 m. Pierwsza dekada po posadzeniu rośnie powoli, a następnie może dodać ponad pół metra wysokości w ciągu roku. W ogrodach często stosuje się jej dekoracyjne odmiany:

 • Acrocone - ciemnozielone igły, wysokość to tylko 3 metry;
 • Odwrotnie - niezwykły świerk, którego gałęzie mają tendencję do ziemi, podobnie jak wierzby;
 • Maxveli - mały dwumetrowy świerk z żółtawymi igłami i okrągłą koroną;
 • Tompa - 1,5-metrowy mały świerk z jasnozieloną koroną.
Kamienna róża w ogrodzie
Wystrój werandy z roślinami zimozielonymi

Opuncja

Może wzrosnąć do 25 metrów. Korona jest niska, z niebieskawym odcieniem. Kręgosłupy długie, ostre. Ma również dekoracyjne podgatunki:

 • Fastigiata - wąska korona, szlachetna błękitna fala;
 • Guspi to nie tylko niebieski odcień, ale jasny kolor, wysokość do 11 metrów;
 • Fat Albert - niebiesko zabarwiony przypływ, wysokość do 15 metrów.
Krzewy z roślin zimozielonych
Ogród w stylu Art Nouveau z roślinami zimozielonymi

Serbski

Najbardziej odporny na mróz świerk, który spokojnie toleruje mrozy do 30 stopni. Łatwy do czyszczenia, dobrze znosi wiatr. Ma odmiany dekoracyjne:

 • Aleksandra jest gęstą, okrągłą koroną, szybko rosnącą;
 • Freya - rozpostarta sztywna korona o nieregularnym kształcie, wysokość do 3 metrów;
 • Krasnolud - rozpościera zaokrągloną koronę, niebieskawy przypływ, około pół metra wysokości;
 • Karel - najmniejszy świerk, który ledwo rośnie do metra.

Świerk nie toleruje bliskich sąsiadów z innymi drzewami - jego korzenie rosną na dużej powierzchni blisko powierzchni i nie ma sensu sadzić żadnej innej rośliny bliżej niż 3 m od niej. Nie lubi też obfitego podlewania, a także wielu innych drzewiastych roślin iglastych. Idealny schemat podlewania - co 10 dni, krok po kroku.

Uwielbia oświetlenie i dobrze rośnie na słońcu. Sadzonki najlepiej sadzić latem, na suchej, rozluźnionej glebie.

Mech w ogrodzie
Jałowiec w ogrodzie

Fir

Jodła - wiecznie zielona roślina iglasta z szarawym, przyjemnym odcieniem kory i miękkich igieł. Jego korzenie sięgają głęboko w ziemię, szyszki nie odpadają, ale otwierają się bezpośrednio na drzewie. Wśród dekoracyjnych i popularnych odmian:

 • Arizona - osiąga 7-8 metrów wysokości, ma jaskrawoczerwone szyszki, niebieskawe igły, kremową korę;
 • balsamiczny - najmniejsza z odmian rośnie do zaledwie pół metra, ma gładką brązową korę, bogate zielone igły z białym paskiem i fioletowymi szyszkami;
 • monochromatyczne - szarawe kory, igły są szaro-zielone, końce skręcone w górę, wysokość do 8 metrów.

Jodła lubi oświetlone miejsca i mokrą, luźną ziemię, dlatego w jałowych czasach wymaga podlewania. Nie toleruje silnych mrozów, w pierwszym roku korzenie potrzebują ciepłej warstwy świerkowych gałęzi, które je pokryją.

Pieris w ogrodzie
Jodła w ogrodzie

Boxwood

Boxwood jest krótką rośliną ozdobną, która doskonale nadaje się do prac w krajobrazie. Za jego pomocą możesz utworzyć żywopłot lub krawężnik, wykorzystać go do zagospodarowania terenu w ogrodzie. Uwielbia słoneczne lub lekko zacienione tereny, dobrze rozluźnioną glebę, częste nawadnianie w odpowiednim czasie. Nie toleruje zbyt zacienionych miejsc, zimnych - jesienią jego korzenie muszą być pokryte suchymi igłami lub trocinami.

Bukszpan - roślina wieloletnia, rośnie szybko i chaotycznie, wymaga okresowego przycinania. Może być bardzo skuteczny przy odpowiedniej pielęgnacji.

W tym samym czasie pudełko jest piękne, ale jest trujące. Opieka nad nim jest najlepsza w rękawiczkach.

Bluszcz w wystroju ogrodu
Podlewanie roślin zimozielonych

Juniper

Juniper jest jedną z najpopularniejszych roślin zimozielonych. Może osiągnąć nawet 12 metrów wysokości, ma przyjemny zapach i piękne szyszki, które ostatecznie stają się zielone od zieleni i zaczynają przypominać jagody. Ma kilka odmian dekoracyjnych:

 • Montana - bardzo krzewinki, które ledwo rosną do 20 cm;
 • Klumnaris - zbyt niewymiarowe, rośnie do pół metra i ma igły sosnowe o szlachetnym niebieskim odcieniu;
 • Masa - pełzające krzewy z szarozielonymi igłami.

Jałowiec rośnie długo i prawie nie wymaga pielęgnacji - należy go podlewać tylko podczas suszy i sporadycznie poluzowywać glebę. Czasami możesz zrobić nawóz.

Jedna z egzotycznych zalet jałowca, który nie może się pochwalić zielnymi pędami wiecznymi - szyszkami. Mogą być stosowane jako przyprawa do mięsa lub ryb. Nadają przygotowanemu naczyniu przyjemny świeży zapach.

Różaneczniki w ogrodzie
Ogród wiecznie zielone

Lianas i mchy

Można łączyć w jedną grupę, ponieważ są mniej popularne niż drzewa i krzewy. Jednakże, jeśli są prawidłowo stosowane, mogą wyglądać równie imponująco i jednocześnie znacznie bardziej oryginalnie.

Ivy - zakręcony, zimozielony roślina liściasta. Lubi ciepło, luźną kwaśną glebę, obfitość podwiązek, które można splatać. Liście mają długość ćwierć metra, a ich kolor jest zielonkawy, żółtawy lub szarawy. Jesienią na gałęziach pojawiają się kwiaty - małe, zielone i podobne do parasoli - które wiosną stają się dużymi czarnymi jagodami o przyjemnym zapachu muszkatu. Mogą być używane jako przyprawa.

Bukszpan w ogrodzie

Bindweed to wiecznie zielona roślina, która nie traci swojego uroku w zimie. Liście są srebrzystoszare, kwitną przez całe lato, uwalniając różowe pąki, które otwierają się na białe kwiaty. Potrzebuje podpór, może z łatwością ogrodzić ogrodzenie, ogrodzenie, kraty, słupki altan. Podczas silnych mrozów lepiej jest osłonić go przed zimnem.

Rośliny zimozielone

Mech - odmiany ogrodowe mchów wyglądają bardz
o efektownie i mogą zastąpić trawnik, ponieważ łatwo zimują pod warstwą śniegu. Dobrze rosną w cieniu, gdzie kwaśna gleba jest wilgotna. Nie wymagają szczególnej opieki, mogą rozwijać się praktycznie na własną rękę.

Ogród japoński z roślinami zimozielonych

Dbanie o evergreeny jest łatwiejsze niż większości innych. Okresowe podlewanie, odrobina opieki przed okresem zimowym, zainteresowana obserwacja, jak to rośnie i rozprzestrzenia się - a nawet w zimie ogród będzie wyglądał absolutnie magicznie w lecie.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

95 − 90 =