Drenaż obszaru podmiejskiego własnymi rękami (20 zdjęć)

Wysokie wody gruntowe mogą stwarzać wiele problemów dla właścicieli gruntów. Fundament domu zostanie zniszczony, trwale w wilgotnym środowisku. Gleba szybko stanie się gorsza, ponieważ jaśniejszy próchnica będzie stopniowo wypłukiwać do zbiorników, pozostawiając ciężką, niepłodną glinę. Sad zacznie stopniowo ginąć od suszy, mimo że korzenie drzew są stale w wodzie, ponieważ woda gruntowa jest zimna, nie ogrzewa się dobrze nawet w upalne lato, a wchłanianie zimnej wody przez korzenie drzew jest niezwykle trudne. Gleba, która jest nadmiernie nasycona wodą, nie przepuszcza powietrza, a znajdujące się w nim rośliny cierpią na brak tlenu.

Drenaż obszaru bagiennego

Drenaż w domku

Istnieje wiele innych przykładów szkodliwych skutków wysokiej wody gruntowej na budynki i plantacje, ale jedno jest pewne - konieczne jest zmniejszenie poziomu wilgotności gleby. Rozwiąż ten problem pomoże drenażu. Jak zrobić drenaż w strefie podmiejskiej?

Drenaż w domu

Drenaż fundamentu

Określ poziom wody gruntowej

Najpierw musisz się upewnić, że problem naprawdę istnieje. System odwadniania będzie potrzebny w następujących przypadkach:

 • Działka znajduje się na stromym zboczu. W ulewnych deszczach górna żyzna warstwa gleby zostanie wypłukana, jeśli nie przekopiesz poprzecznych rowów, aby opróżnić deszcz do kanalizacji burzowej.
 • Miejsce znajduje się w dolinie i spływa do niego cały deszcz i stopiona woda. W takim przypadku wymagane jest zainstalowanie kanałów odwadniających wzdłuż obwodu witryny.
 • Miejsce znajduje się na równinie, z której woda nie spływa, ale jest powoli wchłaniana. Wiosną i podczas okresów deszczu może wynurzyć się.

Jeśli nie ma wyraźnych oznak wysokiego poziomu wód gruntowych, nadal trzeba zwrócić uwagę na to, czy trawnik się nie wydostanie, czy drzewa są zdrowe. Możesz wykopać mały dół o głębokości 50-70 cm i sprawdzić, czy w nim gromadzona jest woda. Warto również porozmawiać z sąsiadami i poznać poziom wody w studniach. Jeżeli wody podziemne znajdują się powyżej jednego metra od powierzchni, najprawdopodobniej potrzebne jest drenaż.

Odwodnienie gleby gliniastej

Opróżnianie żwiru

1

Co to jest drenaż?

Drenaż to system kanałów do usuwania wysoko stojących wód podziemnych. Prawidłowo zainstalowany, jest w stanie znacząco obniżyć poziom wilgoci w glebie. W rezultacie możesz uratować sad, utrzymać podstawę w suchości, zapomnieć o problemach z wodą w piwnicy i jej stanie na miejscu na wiosnę.

Rodzaje drenażu

Jeśli jesteś już przekonany o potrzebie systemu osuszania, musisz zdecydować, który system pomoże rozwiązać ten problem - powierzchniowy lub głęboki.

Odpływ powierzchniowy w strefie podmiejskiej jest najprostszym sposobem obniżenia poziomu lustra wody. Przeznaczony jest do osuszania rozmrożonych lub deszczowych wód i jest systemem wykopów wykopanych wzdłuż obwodu pod niewielkim nachyleniem. W najniższym punkcie znajduje się zbiornik na wodę, z którego można go wpuścić do kanalizacji burzowej lub wykorzystać do nawadniania. Małe ilości wody po prostu wyparują.

Kanał odwadniający w domku

Kanalizacja deszczowa

System głębokości odprowadzania nadmiaru wody jest trudniejszy w urządzeniu, ale bardziej wydajny. Powinien być wybrany w następujących przypadkach:

 • jeśli witryna znajduje się na zboczu;
 • jeśli gleba jest gliniasta;
 • jeśli poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki.

Z drenażu powierzchniowego głębokie różni się obecnością rur z otworami do gromadzenia wody, studni i innych elementów technologicznych. Głęboki drenaż odnosi się do zamkniętego typu i nie psuje wyglądu witryny.

Głębokiego drenażu należy zadbać na etapie wznoszenia fundamentów domu i układania ogrodu.

Instalacja kanału odwadniającego

Opróżnij fabułę

Drenaż zewnętrzny w kraju

Drenaż obszaru podmiejskiego własnymi rękami

System drenażowy w domu może być wykonany niezależnie. Zastanów się, jak zbudować zamknięty system odwadniający. Na początek wymagane będą wstępne prace projektowe. W projekcie należy zauważyć:

 • lokalizacja wszystkich kanałów odwadniających;
 • kierunek przepływu wody;
 • rozmieszczenie elementów pionowych - studni;
 • Głębokość rur odwadniających jest odwodniona.

Aby system skutecznie odprowadzał wodę, konieczne jest staranne obliczenie nachylenia rur. Zasada jest taka: minimalne odchylenie wynosi jeden centymetr na metr bieżący.

Po zakończeniu prac projektowych musisz przemyśleć i przygotować niezbędne narzędzia i materiały. Do układania drenażu potrzebne będą:

 • Rury perforowane o odpowiedniej średnicy;
 • złączki i złączki do ich łączenia;
 • studnie odwadniające;
 • geowłóknina.

Drenaż z plastikowymi butelkami w kraju

Strona odwadniająca w kraju

Rury do drenażu mogą być wykonane z cementu azbestowego, ceramicznego, polimerowego lub z materiałów porowatych - szkło keramzytowe, plastobeton. Woda w nich przenika przez pory.

Przygotuj niezbędne narzędzia z góry: łopaty, taczki dla ziemi, piła do metalu, poziom budynku. Przygotuj również żwir i piasek.

Przygotowując wszystko, czego potrzebujesz, możesz rozpocząć podstawową pracę. Najpierw musisz zaznaczyć lokalizację wszystkich elementów systemu na stronie. Następnie wykonaj roboty wykopowe - musisz wykopać okopy wokół obwodu witryny. Głębokość powinna wynosić co najmniej 70 cm, szerokość - około pół metra. Od czasu do czasu musisz
sprawdzić nachylenie. Kolejne wykopy wykopano i przewieziono do studni.

Drenaż w ogrodzie

Drenaż w trakcie budowy

Dno wszystkich wykopów należy wypełnić piaskiem i zagęścić, a następnie ułożyć geowłókniny. Jego krawędzie powinny przechodzić na boki okopów. Następnie napełnij gruz, a na nim odłóż rury do otworów drenażowych. Rury są pokryte drugą warstwą pokruszonego kamienia, a krawędzie geowłókniny są owinięte. Wynik powinien być projektem, który wygląda jak rolka. Warstwy piasku, tłucznia i geowłókniny chronią cały system przed szybkim zamuleniem, pozwalając wodzie bez przeszkód przechodzić przez wszystkie warstwy.

Studnie odwadniające instaluje się w miejscu połączenia rur. Mają konstrukcję składaną i są przeznaczone do kontroli systemu i jego czyszczenia. Studnie instalowane są nieco poniżej poziomu rur. Na szczycie studni zamykane są zdejmowanymi pokrywami.

Rury do drenażu

Obszar odwadniający

Po ułożeniu rur i ułożeniu studzienek należy zainstalować główny zbiornik, kolektor. Umieść go w najniższej części działki. Może być wykonany z żelbetowych pierścieni lub zakupiony z tworzywa sztucznego. Woda z kolektora musi wpłynąć do zbiornika lub kanalizacji burzowej. Można go również stosować do nawadniania.

Po zainstalowaniu wszystkich elementów systemu odwadniania i sprawdzeniu jego działania, możesz zająć się jego wypełnieniem. Rury można całkowicie ukryć, przykrywając je ziemią i widokiem na murawę. W tym momencie możesz później sadzić kwiaty lub rośliny ogrodowe. Możesz wypełnić rury marmurowymi żetonami, zamieniając je w element krajobrazu. Wskazane jest, aby nie zakrywać pokrywek szybów w celu ich regularnej inspekcji i czyszczenia.

Instalacja odwodnienia na budowie

Urządzenie drenażu na stronie

System drenażowy zwykle łączy się z systemem odprowadzania wody z dachu domu. W tym celu rura odpływowa na specjalnym kanale zostaje wysłana do najbliższej studni kanalizacyjnej lub zainstalowana jest wlot wody deszczowej. Podobnie jak w przypadku studni, posiada zdejmowaną pokrywę do czyszczenia śmieci, która może zatykać system.

Zamknięty kanał odwadniający w kraju

Po zakończeniu prac nad krajobrazem można uznać, że instalacja zamkniętego systemu odwadniającego jest kompletna. Prawidłowo zainstalowany, będzie trwał długo bez naprawy i wymiany części, ponieważ nowoczesne materiały stosowane w budownictwie mają długą żywotność i nie ulegają gniciu lub zniszczeniu, nawet będąc stale w wilgotnym środowisku.

Urządzenie odwadniające w strefie podmiejskiej nie jest trudne. Niektóre działania wydają się pracochłonne lub niepotrzebnie żmudne, ale efekt - kwitnący ogród i suchy dom zachwycą cię przez wiele lat.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

− 2 = 1