Typy sprchových koutů: různé možnosti (24 fotek)

Sprchové kabiny jsou v moderním životě široce používány. Mají mnoho výhod oproti tradičním koupelím. Stánky značně zjednodušily lidský život, zabírají málo prostoru a značně usnadňují vedení hygienických postupů.

Při nákupu kabin je třeba vzít v úvahu kvalitu a typ materiálu, z něhož jsou vyrobeny, velikost a soubor dostupných funkcí. Všechny tyto parametry ovlivňují kvalitu nákupu a celkové náklady na zařízení jako celek.

Sprchová kabina s hliníkovým profilem
Originální design sprchové kabiny

Výhody kabin před vany

Jedním z důvodů pro koupi sprchového koutu je nedostatečná velikost koupelny. V budovách standardní konstrukce v koupelně je prakticky celý prostor obsazen vanou, není prostor pro pračku ani skříňku na čištění spotřebního materiálu.

Sprchová kabina v koupelně venkovského domu

Sprchová kabina s hydromasáží

Nainstalovat si kabinu namísto lázně jsou upřednostňovány také těmi lidmi, kteří jsou spokojeni s rychlým sprchováním ve sprše. Někteří majitelé apartmánů instalují kabinu jako doplněk k lázni.

Spotřeba vody během sprchování je ve srovnání s vanou výrazně nižší. Kromě toho je sprcha vynikajícím místem pro relaxaci. Všechny druhy vodovodních armatur jsou vybaveny řadou různých funkcí.

Stěny zařízení jsou vyrobeny z neprůhledného plastu nebo odolného skla. Oba materiály jsou určeny pro těžké náklady. Neporuší se a neodlomí se od nárazu. Díky tlusté sklenici kabiny je zajištěna dobrá zvuková izolace. Během praní uživatelé domácnosti nezasahují do hlasitého rozhovoru, rádiového nebo vodního hluku.

Sprchová kabina v interiéru
Sprchová kabina v koupelně

Typy sprchových kabin

Sprchové kabiny jsou rozděleny do několika typů:

 • otevřené modely - prefabrikované;
 • uzavřený - monolitický;
 • infračervený paprsek;
 • vestavěný.

Otevřené modely se vyrábějí bez střechy, lze je zakoupit za relativně nízkou cenu. Ale mnozí dávají přednost plnohodnotnému uzavřenému zařízení. U menších místností je lepší vybrat typy sprchových koutů, nazývané rohové kabiny.

Sprchová kabina s matným sklem
Venkovní sprcha

Infračervené kabiny v Rusku se objevily poměrně nedávno. S jistotou však získají svůj podíl na trhu. Jejich popularita mezi obyvatelstvem se zvyšuje. Infračervené kabiny se používají ve fitness centrech, kosmetických salonech, zdravotnických zařízeních a doma.

Sprchová kabina s křídlovými dveřmi
Sprchová kabina s paletou

Venkovní sprchové kabiny

Modely s otevřeným zařízením jsou prefabrikované. Jinými slovy, do zdi nebo v rohu místnosti položte podlahu a připojte ji k kanálu. Dále na svém obvodu jsou namontovány stěny kabiny z plexiskla nebo jednoduchého skla. Další stěny jsou zdobeny keramickými dlaždicemi.

Charakteristickým rysem je, že sprchový kout otevřeného typu nemá strop. Obvykle je to malý kout. Vyrobte je z různých materiálů. Krok po opravě můžete instalovat v koupelně.

1
Sprchová kabina s osvětlením

Pros pro sprchový kout:

 • zabere malý prostor v interiéru. Jeho rozměry jsou menší než kabina a obvyklé lázně;
 • roh může dovolit lidem s omezenými finančními zdroji. Je levnější než instalatérské vybavení, jako je vana nebo sprchový kout;
 • dlouhá životnost;
 • spolehlivost a trvanlivost konstrukce;
 • jednoduchost péče o sprchový kout je velkým plusem;
 • instalace sprchového koutu není komplikovaná. Může být snadno instalován sám, aniž by se uchýlil k službám odborníků.
Polokruhová sprchová kabina

Ale tam je koutek pro sprchu a chyby. Patří sem:

 • sklo používané při výrobě rohů, je těžké umýt po provedení procedur. Kromě toho se na skle skrývají skleněná vlákna. Je těžké se je zbavit, a někdy je to nemožné;
 • roh nenahrazuje multifunkční uzavřený sprchový kout, protože v něm není žádný strop, což znamená, že není možné dělat mnoho užitečných funkcí, jako je "tropická sprcha", hydromasáž.
Prostorná sprchová kabina

Uzavřená sprchová kabina

Uzavřené kabiny jsou uznávány jako nejběžnější volba. Dlouho se používají, mají vysokou poptávku a jsou prodávány téměř všude. Podobné kabiny mají moderní funkce. Plně splňují stanovené požadavky uživatelů na zařízení.

Při instalaci této instalační armatury do bytu nebo do soukromého domu je třeba zvážit problém dobré hydroizolace konstrukce. V opačném případě můžete zaplavit své sousedy nebo poškodit opravu provedenou v koupe
lně.

Obdélníkový sprchový kout

Při instalaci uzavřených skříní je nutné zajistit těsnost a dobré větrání.

Přiložená sprchová skříňka je plně utěsněné zařízení pro hygienické postupy. Tyto modely mají strop, zadní stěnu. Proto před zakoupením této instalační armatury musíte zvážit, kolik místa bude potřebovat k instalaci v koupelně.

Funkce uzavřených sprchových koutů

Moderní vnitřní sprchové kouty jsou vybaveny mnoha funkcemi.

 • Horizontální hydromasáž. Vyrábí se pomocí vzduchových bublin a vodních trysek, které jsou napájeny v určitém pořadí a požadovanou pevností. Hydromasáž dokonale léčí lidské tělo. Zlepšuje krevní oběh, je účinný v boji proti celulitidě.
 • Turecké lázně. To je vynikající příležitost trávit čas s dobrým zdravotním stavem. Funkce "turecké lázně" není všechno zařízení pro sprchování, ale pouze uzavřený sprchový kout, který má vestavěný generátor páry. V pánvi se nachází speciální žárovka, kterou přichází pára. V aromatickém oleji můžete nalít, vedle koupelí bude vynikající aromaterapie.
 • Dalším skvělým přírůstkem do uzavřené sprchy je dešťová sprcha. Představuje se ve formě speciální trysky na střeše kabiny, která při zapnutí představuje vliv silného deště. Díky této pozoruhodné funkci se člověk uvolní, uklidní a po sprchování pohodlně usne.
 • Chromoterapie. Tento postup dokonale uvolňuje lidské tělo, znovu vytváří klid. Užitečnou možností je, že léčba je lehká. Ve stropě kabin s touto funkcí jsou zabudovány LED diody. Natíží vodu v různých barvách.
 • Ventilační a kontrastní sprcha jsou vynikajícími funkcemi sprchové kabiny.

Široká škála doplňků k uzavřeným sprchovým koutem umožňuje snadné a pohodlné mytí.

Skleněná sprchová kabina

Vlastnosti uzavřené sprchové regulace

Uzavřená sprchová skříň má obvykle elektronické ovládání. U jednoduchého sprchového koutu je ruční. Řízení elektronického typu je regulátorem. Jednoduchým stisknutím tlačítek zapíná a vypíná požadované funkce. Kohouty nemusíte otáčet.

Některé drahé typy sprchových koutů mají mechanické ovládání, jinými slovy, ruční. Není to tak moderní, ale nezklame a bude pracovat dlouho a dobře.

Řada modelů má ovládání dotykem. Je to docela dobře známé, ale není to levné. Zařízení je prezentováno ve formě elektronického displeje, po dotyku, kdy jsou aktivovány všechny potřebné možnosti sprchového koutu.

Monoblokové a prefabrikované kabiny

Jednou z nejoblíbenějších a nejoblíbenějších typů sprchových koutů jsou monobloky. Taková popularita takových odrůd sprchových koutů byla získána díky řadě výhod, z nichž hlavní jsou snadnost a rychlost instalace.

 • Monoblokové kabiny jsou integrální konstrukce. Jdou do továrny. Ručně nepotřebujete nic sbírat. Pro uvedení do provozu stačí je připojit k vodovodu, kanalizaci a elektrické síti.
 • Prefabrikované sprchové kabiny se liší od monobloků, protože je třeba je namontovat na místě. Můžete si zakoupit montovanou montážní sadu s potřebným vybavením a návodem k montáži. Ale pokud je to žádoucí, můžete střídat co nejvíce nakupovat prvky kabiny: příčky, dveře, palety, střechy a klempířství pro své zařízení uvnitř.
 • Sprchové boxy jsou příkladem pečlivého používání místnosti. Lavice jsou téměř kombinovány s koupelnou. Jsou pohodlné a vypadají skvěle. Sprchové boxy (oba s vanou, takže bez nich) mají často funkce hydromasáže, zařízení pro aromaterapii a bylinnou medicínu.
Sprchová kabina s dešťovou sprchou

Jak si vybrat velikosti sprchových koutů?

Mezi prezentovaným sortimentem kabin je důležité zvolit model, který je vhodný pro všechny vlastnosti: barvu, tvar, velikost. Někdy velikost přístroje, bez ohledu na to, jaký typ sprchovací kabiny preferuje kupující, je rozhodujícím argumentem ve prospěch určitého modelu.

Správně zvolená velikost sprchového koutu zaručuje dlouhou dobu bezporuchový provoz.

Samozřejmě, čím větší je kabina, tím pohodlnější je použít. Ale instalační zařízení, které se vám líbí, se prostě nemůže vejít do prostoru vyhrazeného pro něj.

Typická šířka sprchových koutů je 75 cm, u asymetrických zařízení - 80 cm a 180 cm. Je také nutné správně zvážit výšku kabiny. V obchodě si můžete koupit zařízení ve výšce 198 cm, 230 cm.

Nejběžnější jsou zařízení, která sousedí s jednou nebo dvěma stěnami ke stěnám místnosti. Podle tvaru kabiny je norma čtvercová. Ale výrobci nabízejí kabiny různých tvarů: ve tvaru obdélníku, polkruhu, čtvrtiny kružnice nebo mnohoúhelníku.

Rohová sprchová kabina

Podle statistik nejvíce požadovaný model pro kupujícího je kabina 80x80 cm, což je vysvětleno skutečností, že v mnoha apartmánech moderních stavebních koupelen jsou malé a velké zařízení nelze umístit tam.

Obvyklou lázeň můžete změnit na kabinu o rozměrech 80 x 80 cm. V tomto případě bude v místnosti více místností, které lze později úspěšně použít. K dispozici bude volný prostor pro instalaci pračky a nábytku.

Obvykle je sprchový kout o rozměrech 80 x 80 cm vyroben ve tvaru čtvrtiny kruhu nebo čtverce. Má všechna potřebná zařízení. Cena zařízení není příliš vysoká, patří do kategorie ekonomické třídy.

Sprchová kabina v koupelně

Matné nebo čiré sklo

Po zvážení všech druhů sprchových koutů a výběru pro určitý model, vzniká před spotřebitelem otázka, na které sklo preferovat zařízení, ať už matné nebo průhledné. Mnoho lidí dává přednost designům s matným sklem. Má řadu výhod:

 • uzavírá pohled zvenku kabiny, což je pro velké rodiny nejdůležitější;
 • dobře prochází světlo a rozptýlí se;
 • na matné sklo, rozvody a šmouhy nejsou tak nápadné;
 • skrývá škrábance a praskliny způsobené nedbalým použitím;
 • umožňuje vytvořit nádherný design koupelny.
Vestavěná sprchová kabina

Dveře pro sprchové kabiny

Při koupi sprchového koutu se musíte v tomto případě rozhodnout, jaký typ dveří potřebujete. Mezi mnoha dveřmi se houpající, posuvné a sklopné
.

Je zjištěno, že kupující obvykle dávají přednost posuvné dveře s matným sklem. Je to proto, že v mnoha apartmánech je malá část koupelny a posuvných dveří neuvěřitelně pohodlná. Nepotřebují rozsáhlý otevírací prostor. Kromě toho jsou posuvné dveře s matným sklem praktické a odolné.

Sprchová kabina se zrcadlem

Která paleta si vybrat?

Je třeba poznamenat, že důležitým prvkem sprchové kabiny je paleta. Musí splňovat následující požadavky:

 • zachovat významnou váhu;
 • být kompaktní, ale zároveň prostorné;
 • nátěr by měl být vyražen.
Rohová sprchová kabina v high-tech stylu

Palety jsou vyráběny z následujících typů materiálů:

 • akryl;
 • oceli;
 • plast;
 • faianta;
 • mramor;
 • litinu.

Akrylové palety jsou považovány za více poptávané. Výhodou tohoto materiálu je okamžité zahřívání. Povrch neztmavne ani po delší době provozu. Škrábance na akrylu jsou nenápadné, protože paleta je lakována po celé tloušťce. Jejich základní nevýhodou je nutnost dodatečné montáže speciálního rámu.

Pokud musíte vybrat, který zásobník chcete vybrat, hluboký nebo nízký, musíte odpovědět na několik otázek.

Obdélníkový sprchový kout

Pokud je dům malým dítětem, je výhodnější koupit si sprchu s hlubokou paletou. Může být naplněna vodou a používá se jako koupel při koupání dítěte. Klukovi hluboká paleta bude jen potěšením.

Obvykle hluboká paleta s polokruhovým tvarem. Nevybírejte vysokou paletu, pokud je dům obýván staršími lidmi. Ne každý důchodce může zvednout nohy vysoko, lezoucí po boky do stánku.

Rohový sprchový kout v malé koupelně

Výhody hluboké palety lze připsat skutečnosti, že člověk může umýt nohy bez úplného svlékání, ruce umýt drobné věci. Kromě toho, když upřednostňujete takovou stánku, nemůžete se obávat, že se voda vytáhne ze struktury a spěje na podlahu.

Ve všech případech, bez ohledu na to, která sprchová kabina je upřednostňována, je nutné před použitím ji důkladně zkontrolovat, zda všechna těsnění nejsou těsná. To vše po instalaci zařízení umožní koupání ve sprše bez strachu ze zaplavení sousedů nebo poškození vlastní opravy.

Bílá rohová sprcha v malé koupelně
1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

24 − = 19