Hydroizolacja łazienki: podstawowe typy

Ze względu na wysoką wilgotność, stałe narażenie na wilgoć na podłodze, ścianach, a nawet na suficie, łazienka jest narażona na różne szkodliwe skutki. Należą do nich pojawienie się pleśni i grzybów, rozmnażanie się bakterii, które powodują nieprzyjemny zapach, a także niszczenie materiałów ściennych, podłogowych i sufitowych, zwłaszcza jeśli są wykonane z drewna. Brak lub słaba hydroizolacja łazienki w mieszkaniu może prowadzić do trwałych nieszczelności. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, konieczne jest wykonanie poprawnie i jakościowo prac przy hydroizolacji łazienki.

Hydroizolacja łazienki w drewnianym domu

Rodzaje hydroizolacji

Materiały hydroizolacyjne układa się pomiędzy podstawą powierzchni pomieszczenia a dekoracyjnym wykończeniem we wszystkich obszarach, w których możliwy jest kontakt z wodą. Aby określić, która hydroizolacja jest najlepsza dla łazienki, należy wziąć pod uwagę jej rodzaje.

Oaklechnaya

Ten rodzaj odnosi się do materiałów w rolach lub foliach wykonanych na bazie tektury lub włókien syntetycznych impregnowanych bitumem. Rolkę tnie się na osobne paski, układa na powierzchni i ogrzewa za pomocą palnika gazowego, po czym materiał topi się, mocno przywierając do podłogi.

Hydroizolacja drewnianej podłogi

Wady: hydroizolacja rolek nie nadaje się do zastosowania w małym, niewentylowanym pomieszczeniu, ponieważ w takich warunkach nie można użyć palnika gazowego. Miejsca połączeń taśm muszą być sklejone silikonem lub poliuretanowym środkiem uszczelniającym, w przeciwnym razie będą przechodzić wilgoć. Niedogodności podczas układania w stos.

Zalety: Oprócz tych materiałów, które wymagają podgrzania, znajdują się również hydroinsole, które same są przyklejane do powierzchni. Takie materiały są niezawodne i wygodne w użyciu. Ponadto izolacja walca jest tańsza niż inne typy.

Hydroizolacja za pomocą mastyksu w łazience

Smarowanie

Jest to gruba kompozycja w postaci proszku, pasty, mieszaniny na bazie bitumu, piasku lub cementu z dodatkiem różnych polimerów.

Materiały oblewane do hydroizolacji łazienki są dwojakiego rodzaju: jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Pierwszy typ zawiera wodę i hydroizolację, a drugi obejmuje polimerowe środki wiążące. Dwuskładnikowa hydroizolacja, oprócz ochrony przed wilgocią, zawiera substancje, które chronią powierzchnię przed tworzeniem się grzybów i pleśni.

Wady: bitumiczna masa uszczelniająca może pęknąć z powodu wahań temperatury, ma również nieprzyjemny zapach podczas aplikacji. Ponadto warto zwrócić uwagę na długi czas schnięcia warstwy hydroizolacyjnej, sięgający trzech dni. Konieczne jest nakładanie kilku warstw, z których każda musi wyschnąć przez co najmniej 6-8 godzin.

1

Zaolejona kąpiel hydroizolacyjna

Zalety: powłoka hydroizolacyjna do łazienki z różnymi plastyfikatorami i polimerami ma skład penetrujący wszystkie pęknięcia i pęknięcia, wypełniając je, chroniąc przed przenikaniem wody. Łatwy do zastosowania. Współczynnik przyczepności masy uszczelniającej można nakładać na sztywne, elastyczne powierzchnie. Materiały smarujące są dobrze połączone z systemem "ciepłej podłogi", który jest w stanie wytrzymać podwyższone temperatury.

Kąpiel przeciwdeszczowa dębowa

Płynne formulacje

Płynna hydroizolacja łazienki służy do pokrycia ścian, podłogi, sufitu. Jest reprezentowany przez dwa rodzaje: płynne szkło i płynną gumę. Płynne szkło składa się z roztworu potasu i sodu, wypełnia pory na powierzchni betonu lub drewna, bez tworzenia się filmu. Płynna guma to emulsja bitumiczna rozcieńczona wodą. Wchłonięta w powierzchnię podłogi lub ścian tworzy niezawodną górną warstwę ochronną.

Wady: płynna hydroizolacja podłogi w łazience odbywa się tylko pod jastrychem.

Hydroizolacja płytek łazienkowych

Zalety: płynna hydroizolacja podłogi w łazience jest uniwersalna w stosunku do różnych typów powierzchni. Materiał ten ma wysoki współczynnik przyczepności do różnych powłok, jest odporny na różne agresywne środowiska, może być stosowany do izolacji ścian i podłóg, gdzie występuje stały kontakt z wodą.

Hydroizolacja podłogi w łazience

Prawidłowy wybór materiału hydroizolacyjnego

Aby uzyskać wysokiej jakości prace związane z zastosowaniem odpornej na wilgoć powłoki w łazience w domu szkieletowym lub mieszkaniu, należy wiedzieć, która hydroizolacja ma zastosowanie w łazience i jak prawidłowo ją układać. Najlepszą hydroizolację łazienki wybiera się zgodnie z zaleceniami:

 • Do układania płytek na betonowej podstawie zaleca się stosowanie mastyksu smarującego. Są łatwe w użyciu, wytrzymują zmiany temperatury, odpowiednie jako podstawa do jastrychu. Smary są również najlepiej stosowane, gdy powierzchnia obrabianej powierzchni nie przekracza 10 m.kw.
 • Do stosowania w łazience, bez względu na materiał wykończeniowy, odpowiednią płynną gumę.
 • Hydroizolacja ścian łazienki często odbywa się za pomocą związków cementowo-polimerowych. Ten materiał jest doskonały do ​​układania płytek.
 • Hydroizolacja sufitu w łazience, podobnie jak ściany, może być wykonana z płynnego szkła - ta mieszanka tworzy cienką powierzchnię, która chroni przed wilgocią, grzybami, pleśnią, bez większej powierzchni ściany.
 • Hydroizolacja łazienki w drewnianym domu wygodnie odbywa się za pomocą materiałów rolowanych, a ochrona podłóg pod podłogą łazienki - za pomocą mastyksu.
 • Hydroizolacja płyt gipsowo-kartonowych w łazience odbywa się za pomocą środków smarujących, na które nakładany jest klej do płytek i bezpośrednio sama płytka. Mastic idealnie nadaje się również do pokrywania ścian tynkiem w łazience.

Zawsze można łączyć różne rodzaje materiałów. Na przykład, aby pokryć duży obszar powierzchni podłogi, stosuje się izolację walców, a dla ścian tej samej łazienki - powłokę lub izolację cieczową.

Układanie hydroizolacji

Przed wykonaniem hydroizolacji w łazience należy dokładnie przygotować pomieszczenie: z dala od kurzu i gruzu, bez kanalizacji i mebli. Tłuste i tłuste plamy są usuwane za pomocą specjalnych środków.

Rzuć wodoodporną powłoką w łazience

Układanie na
ścianach

Hydroizolacja ścian w łazience rozpoczyna się od usunięcia starej powłoki do betonu. Następnie należy wykonać etapy pracy:

 • Ściany i sufit w łazience są sprawdzane pod kątem płaskości powierzchni za pomocą poziomu. Jeżeli występują znaczne odchylenia od poziomu, muszą być wyrównane tynkiem.
 • Ściany, sufit, wszystkie rogi są traktowane antyseptycznie.
 • Zaprawę uszczelniającą przygotowuje się dokładnie zgodnie z instrukcją, unikając dodawania jakichkolwiek dodatkowych składników.
 • Zastosowanie impregnacji wodoodpornej w łazience powinno odbywać się na wstępnie zwilżonych ścianach dla lepszej przyczepności do mastyksu.
 • Hydroizolacja jest stosowana do ścian za pomocą pionowych lub poziomych ruchów szeroką szczotką, blisko powierzchni.
 • Ściany w łazience pokryte są drugą warstwą hydroizolacji.

Dokładne uszczelnienie należy poddać położeniu oparcia wanny o ścianę. Z powodu utrudnionego dostępu do nich należy użyć sznurków uszczelniających lub taśm, które należy umieścić w szwie między łazienką a ścianą.

Po zakończeniu prac wykończeniowych w celu zapewnienia wysokiej jakości hydroizolacji, konieczne jest uszczelnienie połączeń między płytkami silikonem lub poliuretanem.

System hydroizolacji w łazience

Na podłodze

Hydroizolacja podłogi w łazience pod płytką, podobnie jak w przypadku ścian, rozpoczyna się od usunięcia starej powłoki do betonu. Jeśli podłoga jest nierówna, musisz wypełnić ją poziomem. Następnie wykonywane są następujące czynności:

 1. Na powierzchni podłogi nałóż mieszankę podkładową za pomocą wałka. Wszystkie trudno dostępne miejsca (rogi, wyloty rur itp.) Są traktowane grubym roztworem za pomocą pędzla. Po wyschnięciu nakłada się kolejną warstwę.
 2. Następnie możesz uruchomić bezpośrednio urządzenie hydroizolacji w łazience. Zabieg wykonuje się szerokim pędzlem, zaczynając od narożników, łączeń między ścianami i podłogą, punktami wyjścia rur.
 3. Podczas gdy mastyk nie jest suszony, na potraktowanych złączach umieszcza się taśmę uszczelniającą. W takim przypadku musisz upewnić się, że był bez szwów, czkawki i fałd. Punkty dokowania muszą być nałożone na szerokość 5-7 mm z obowiązkową powłoką z mastyksu. W ten sam sposób konieczne jest przetworzenie kątów każdej ze ścian na wysokość 15-20 cm.
 4. Na wierzchu taśmy położona jest kolejna warstwa hydroizolacji polimerowej.
 5. Hydroizolacja łazienki pod płytką na podłodze układana jest w jednolitą grubą warstwę, która musi wynosić dwie lub trzy. Każdy z nich musi wyschnąć przed ułożeniem następnego.

Po 24 godzinach możesz zacząć układać podłogę z płytek. Po zakończeniu prac wykończeniowych konieczne jest przetworzenie połączeń między płytkami za pomocą silikonowego uszczelniacza.

Oprócz mastyksu smarującego możliwe jest stosowanie impregnatów, na przykład do obróbki posadzki płynnym szkłem. Wnika w beton, utwardza ​​go i nadaje właściwości hydrofobowe. W celu przyspieszenia krystalizacji kompozycji konieczne jest zwilżenie poprzedniej warstwy pomiędzy nakładaniem każdej z warstw.

Hydroizolacja ścian w łazience

Hydroizolacja łazienki w drewnianym domu

Hydroizolacja podłogi i ścian w łazience drewnianego domu może łączyć nie tylko obróbkę ze związkami hydrofobowymi, ale także stosowanie drewna odpornego na wodę do wykończenia.

Nieprzemakalność płyt gipsowo-kartonowych w łazience nie jest wymagana, jeśli używasz odpornego na wilgoć materiału lub aquapaneli. Nie dopuszczają do przedostania się wilgoci, konieczne jest jedynie wykonanie zabiegu na fugach za pomocą szczeliwa lub kleju.

Montaż hydroizolacji w łazience

Hydroizolacja łazienki w prywatnym domu z drewna wykonywana jest ze szczególną starannością w miejscach, które podlegają ciągłej interakcji z wodą: sufitem, ścianami nad prysznicem, blisko zlewu, WC, wokół wanny i całej powierzchni podłogi. Do impregnacji sufitu można zastosować materiał foliowy lub zwykłą folię polietylenową zamocowaną za pomocą zszywacza konstrukcyjnego, jak również mastykację smarową. Bezwzględnie materiał barierowy musi być przymocowany do belek nad sufitem.

Wodoszczelna kąpiel z płynnymi związkami

Hydroizolacja drewnianej podłogi w łazience odbywa się na dwóch poziomach: na kłodach pod szorstką podłogą i pod jastrychem przed położeniem wykładziny podłogowej. Wielu ekspertów zgadza się, że lepiej jest używać materiału z rolki w tym samym czasie i zastosować narożniki, wyjścia rurowe i otwory ściekowe z kompozycją powłokową, z aplikacją ścienną o grubości 20-30 cm, obrabiając krawędzie taśmą uszczelniającą. Uszczelnienie połączeń między połączeniami pasków z masy uszczelniającej należy wykonać za pomocą kleju.

Dzięki temu jakościowo wykonana hydroizolacja w łazience własnymi rękami pozwoli uniknąć wielu problemów związanych z ciągłą ekspozycją na wodę i wysoką wilgotność w łazience, a szeroki wybór materiałów pomoże stworzyć komfortową atmosferę.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

57 − = 51