Ekran do kąpieli: rodzaje i wybór materiałów (24 zdjęcia)

Instalacja jest zakończona, wanna jest zainstalowana. Ostatnim akcentem będzie urządzenie z odpowiedniego ekranu, chyba że, oczywiście, jesteś dumnym posiadaczem miski w stylu retro, która jest niedopuszczalna, oprawiona w dekoracyjne panele. Ekran pod wanną jest nie tylko estetyczny, ale także praktyczny. Ukrywa i chroni połączenia hydrauliczne przed wilgocią.

Ekran do kąpieli
Ekran do kąpieli

Dawno minęły czasy, kiedy ekran mógł być samowystarczalny lub po prostu biały. Jakie są ekrany do kąpieli dzisiaj, rozważymy w tym artykule.

Ekran do kąpieli

Ekran do kąpieli

Montaż ekranów do kąpieli

Do chwili obecnej istnieją dwa główne sposoby instalowania ekranów dekoracyjnych: stałe i zdejmowane. Rama na ekranie stacjonarnej zwykle wykonane z płyty gipsowo-kartonowej lub cegły, pokryte płytki, mozaiki a nawet marmuru. Taki wystrój jest piękny, bardzo trwały i wygodny w pielęgnacji. Jest odporny na wilgoć i wstrząsy. Ekran do płytek kąpieli organicznie łączą się z wnętrzem łazienki i jest kontynuacją wzorców ścianach lub podłodze.

Ekran do kąpieli
Ekran do kąpieli

Jednak możliwe jest przeniesienie na istotne wady, że podczas wycieku może być konieczne rozbicie całej konstrukcji, a nawet pozostawienie luków do kontroli, nie ma gwarancji, że dostęp ten będzie wystarczający.

Ekran do kąpieli

Ponadto przestrzeń pod łazienką, ukryta za nieruchomym ekranem, zostanie utracona w celu przechowywania artykułów gospodarstwa domowego. W małych łazienkach jest to ważny moment.

Ekran do kąpieli

Wersja wymienna pozbawiona jest takich wad. Zainstalowanie ekranu pod wanną nie zajmie dużo czasu i sprawi, że będzie użyteczne. Konieczne będzie jedynie złożenie ramy, wzmocnienie nóg i zamontowanie ozdobnych paneli lub drzwi.

Ekran do kąpieli

Rodzaje ekranów

Ekrany mają następującą strukturę:

  • stały;
  • z drzwiami skrzydłowymi;
  • przedział.

Solidne ścianki działowe są bardzo estetyczne i pozwalają uosabiać różne fantazje w wystroju. Na przykład lustrzany ekran pod wanną wizualnie powiększy przestrzeń, a ekrany pod wanną z fotograficznym drukowaniem mogą być całkowicie wyjątkowe: od wzorów z marmuru, po zdjęcia.

Ekran z drzwiami daje pełny dostęp do przestrzeni pod łazienką. Za nim można ustawić pojemną szafkę na chemię gospodarczą i produkty do pielęgnacji, ale należy zauważyć, że w małym pomieszczeniu do otwierania drzwi wymagana jest dodatkowa przestrzeń, więc ta opcja jest lepsza do zastosowania w przestronnych łazienkach.

Ekran do kąpieli

Najwygodniejszy w użyciu jest ekran do kąpieli. Do jego paneli można również ukryć wiele przydatnych ciekawostek biznesowych. Przesuwając się z boku, drzwi nie zajmują miejsca. Takie ekrany są zwykle produkowane dla standardowych czcionek o długości 1,5-1,7 m. Istnieją jednak modele uniwersalne, których długość może się zmniejszyć lub zwiększyć. Ponadto, nóżki o regulowanej wysokości umożliwiają montaż konstrukcji nawet na nierównej podłodze.

Ekran do kąpieli

Wybór materiału

Standardowa konstrukcja jest bardzo prosta: wsporniki, panele dekoracyjne i systemy przechowywania są wbudowane w ramę. Po zdefiniowaniu cech projektu można wybrać materiał, z którego zostanie wykonany ekran. Producenci oferują produkty na każdy gust i torebkę. Istnieje opcja luksusowej łazienki i bliskiej łazienki połączonej z hruschevka.

1
Ekran do kąpieli

Rama do zdejmowanego ekranu wykonana jest z aluminium, duraluminium, stali nierdzewnej, PVC (pcv).

Ekran do kąpieli

Najczęstsze materiały do ​​produkcji paneli dekoracyjnych można uznać za plastik, aluminium, MDF, plexi lub lustro, akryl.

Ekran do kąpieli

Zalety i wady

Plastikowy ekran do kąpieli jest najczęstszą i najtańszą opcją. W produkcji plastiku otrzymuje się dowolny kolor i fakturę. Możesz powtórzyć kamień, drewno, marmur, zastosować dowolne zdjęcie, zrobić zdjęcie lub wytłoczyć. Panel może również składać się z plastikowej podszewki zwykłego białego i dowolnego innego koloru.

Ekran do kąpieli

Ten ekran ma doskonałą charakterystykę działania: jest odporny na wilgoć, łatwy do czyszczenia. Istnieją modele, w których półki na sprzęt gospodarstwa d
omowego są ukryte za przesuwanymi drzwiami. W razie potrzeby można je łatwo zdemontować w celu uzyskania dostępu do komunikacji hydraulicznej.

Ekran do kąpieli

Aluminiowy ekran ochronny pod wanną ma dobry stosunek ceny do jakości. Jest nieco droższy, ale mocniejszy i trwalszy od swoich plastikowych odpowiedników. Aluminium nie rdzewieje, ma reprezentacyjny i spektakularny wygląd. Z reguły materiał ten jest przesuwany. Ulotki mogą być zarówno srebrne, jak i malowane, więc nie jest trudno wybrać łazienkę, która pasuje do stylu.

Ekran do kąpieli

Ekrany kąpielowe wykonane z MDF - drogim rozwiązaniem, ale jego stały wygląd i łatwość obsługi są bardzo podobać właścicielom. Drzwi do takiego ekranu wykonane są zarówno wahadłowo jak i przesuwnie. Wykonane są z odpornych na wilgoć płyt MDF lub OSB.

Ekran do kąpieli

Drewniany parawan pod wanną idealnie wpasuje się do wnętrza, jeśli jest wykonany z tego samego materiału co reszta mebli, dlatego producenci oferują popularne brązowe, czarne, białe modele. Kupujący często wybierają lakoniczny kolor wenge. Przez minusy można przypisać tylko krótki żywot ekranów z drewna, ponieważ nawet odporny na wilgoć MDF stopniowo pochłania wilgoć i odkształca się.

Do produkcji ekranów często wykorzystywany jest również pleksiglas. Praktycznie jest to wieczne ze staranną manipulacją, nie sprzyja reprodukcji mikroorganizmów i nie boi się wilgoci. Ale nie może znieść bardzo poważnego uderzenia. Istnieją modele z różnymi typami otwierania drzwi. Pleksi pozostaje przezroczysty, matowaty, stosuje się wzór.

Lustrzany ekran to również plexi ze srebrem. Szklany lub lustrzany ekran pod wanną doda szyku nawet małej łazience.

Ekran do kąpieli

Ekran do kąpieli akrylowej jest często sprzedawany wraz z nim w zestawie. Te produkty są produkowane dla konkretnych modeli, dzięki czemu są idealne do rozmiaru i kształtu, ściśle przylegają do półek. Wykonane są z tworzywa sztucznego z natryskiem akrylowym. Ekrany wykonane z akrylu w najróżniejszych kształtach, które nadaje wnętrzu uroku i idealnie biały kolor nie żółknie z upływem czasu. W użyciu ten materiał jest praktyczny i trwały. Jedyne wady to cena i fakt, że modele z reguły są tylko całością.

Ekran do kąpieli

Instalowanie ekranu pod wanną

Instalacja stałych ekranów do łazienki wykonywana jest indywidualnie przez mistrza. Aby to zrobić, najpierw buduje mocną drewnianą ramę, którą następnie tynkuje się płytą gipsowo-kartonową. Podczas konstruowania ramy z płyty gipsowej należy zwrócić uwagę na jej odporność na wilgoć. Wymagany materiał ma zielonkawy odcień. Każdy koniec arkusza powinien być odpowiednio zakryty specjalnym środkiem hydrofobowym. Jeśli te środki nie zostaną wzięte pod uwagę, nawet odporna na wilgoć płyta gipsowa pochłonie wilgoć, zacznie pęcznieć i deformować.

Ekran do kąpieli

Ekrany wymienne są zwykle kupowane w sklepie. W zestawie są wszystko, czego potrzeba do instalacji. Pozostaje tylko zmierzyć wymiary kąpieli i pójść na zakupy. Najlepiej kupić ekran o regulowanej długości, aby uniknąć nieprzyjemnych momentów podczas instalacji. Zwróć także uwagę na wysokość nóg. Jeśli to nie wystarczy, należy przymocować ekran do ściany za pomocą wkrętów samogwintujących.

Ekran do kąpieli

Niektóre łazienki zapewniają instalację misy z wanną, która nie spływa między ściany. W tym przypadku jest on otwierany z boku. Producenci dbają o takie opcje. W sprzedaży znajdziesz nie tylko front, ale także ekran końcowy do wanny. Część boczna nie różni się od przedniej, jest solidnie przymocowana do ramy i rozwiązuje problem estetyki.

Ekran do kąpieli

Ważne szczegóły

  • Wybierając ekran, zwróć uwagę na to, jak przebiegają rury. Jeśli pójdą wzdłuż ściany do zlewu, przesunięte panele muszą zostać odcięte pod nimi. Lub przymocuj małą nie ślizgającą się część do ściany.
  • Zapewnij także miejsce na nogi, abyś mógł zbliżyć się do wanny.

Ekrany z płyty MDF nie mogą być regulowane, jeśli twoja wanna różni się od standardowych wymiarów lub rury przechodzą w miejscu zamocowania ramy.

  • Drewniane ekrany są zalecane tylko w dobrze wentylowanych łazienkach. Panele pochłoną mniej wilgoci i będą trwać znacznie dłużej, więc ta opcja jest preferowana w przypadku przestronnych pomieszczeń z dobrą wentylacją.
  • Okucia do ekranów są bardzo ważne. Upewnij się, że uchwyty wykonane są z wysokiej jakości materiału i nie będą skorodowane.
Ekran do kąpieli

Jeśli wybrano ekran z drzwiami skrzydłowymi, sprawdź zawiasy. Nie kupuj plastikowych akcesoriów - nie jest to bardzo trwałe. Zwróć uwagę na jakość mocowania akcesoriów do ramy. W ekranie coupe sprawdź mechanizm rolek w akcji. Nie wolno go chwytać ani działać z użyciem siły.

Nieco wysiłku w wyborze, a łazienka będzie wyglądać przytulnie i stylowo z nowym ekranem pod wanną.

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

6 + 3 =