Wykonujemy akwarium własnymi rękami: przegląd materiałów, narzędzi i technologii (71 zdjęć)

Jednym z powodów potrzeby wykonania ręcznie tego wyposażenia wnętrza jest brak miejsca na małej przestrzeni, powiedzmy, w jednopokojowym mieszkaniu dla akwarium. Lub inna sytuacja - w prywatnym domu istnieją warunki do korzystania z pojemności niestandardowej konfiguracji, ale próbki wystawione na sprzedaż nie odpowiadają wymaganiom estetycznym lub są zbyt małe.

Akwarium własne 20 litrów

Akwarium z własnymi rękami w stylu angielskim

Akwarium własnymi rękami jest świetne

Akwarium własnymi rękami dla żółwia

Akwarium własne czarne

Lista materiałów i urządzeń

Jeśli zdecydujesz się zrobić akwarium dla żółwia lub ryby, odwiedź najbliższy sklep budowlany - zwykle rodzaj przyszłych produktów zależy od dostępności niezbędnych materiałów. Przykładowa lista:

 • nóż do szkła;
 • ruletka;
 • metalowy narożnik;
 • nóż biurowy;
 • gąbki;
 • klej (uszczelniacz) i dozownik do niego;
 • taśma do malowania;
 • substraty;
 • szpatułka;
 • władca;
 • szmaty;
 • uchwyty zaciskowe.

Czyszczenie akwarium

Akwarium z własnymi rękami jest klasyczne

Akwarium z własnymi rękami z wystrojem

1

Standardowy klej do szkła nie nadaje się tutaj, ponieważ może mieć szkodliwy wpływ na mikrośrodowisko. Wymagania dotyczące kleju:

 • brak związków toksycznych w kompozycji;
 • wysoka elastyczność;
 • absolutna przejrzystość;
 • długi okres przydatności do spożycia;
 • szybkie suszenie;
 • wzmocniona siła;
 • wysoka przyczepność.

Wyjątek - jeśli planuje się zamontowanie suchego akwarium dekoracyjnego, które niesie jedynie estetyczne obciążenie, jest to powszechna imitacja akwarium we wnętrzu.

Akwarium z własnymi rękami dekoracyjnymi

Akwarium własnymi rękami z drzewem

Akwarium własnego projektu

Akwarium własnymi rękami z gliny

Akwarium własnymi rękami jest długie

Akwarium własnymi rękami w domu

Akwarium z rękami z filtrem

Akwarium własnymi rękami z kamykami

Akwarium z własnymi rękami w salonie

Jak wykonać akwarium własnymi rękami?

Pierwszym etapem jest przygotowanie szkła. Materiał jest cięty tak, że dno jest umieszczone w ścianach - szczeliwo napina się mocniej w napięciu. Wszystkie obszary, w których aplikacja kleju ma być wstępnie odtłuszczona benzyną lakową lub acetonem.

Aby chronić szybę z nadmiaru kleju, można użyć taśmy maskującej - jeśli zbierać akwarium własnymi rękami bez taśmy, jest mało prawdopodobne, aby wyczyścić powierzchnię rozwodzie uszczelniającej (obejmuje krawędzie materiału). Podczas klejenia powinna istnieć przerwa między szybami. Stół, na którym zostanie wykonana praca, jest konieczny do filmowania z wyprzedzeniem.

Samoprzylepne i mocujące akwarium

Akwarium samoprzylepne klejone hermetycznie

Akwarium samoprzylepne

Najpierw podłącz dolną i przednią szybę, dla wygody użytkowania wsporniki z drewnianych belek. Następnie przyklej końce - są one dodatkowo przymocowane do twarzy za pomocą kawałków taśmy malarskiej. Ostatnim etapem jest montaż tylnej szyby.

Świeże Nadmiar kleju można usunąć wilgotną gąbką, gdyby mieli czas do wyschnięcia - wybrzuszeń nadmiernie biurokratyczne odcinki są cięte nożem. Po 2 godzinach szwy są wzmocnione szczeliwem. Taśmy używane do zamocowania końców, mogą być usunięte w ciągu dnia, a taśma klejąca chronione szkło kropelek kleju usuwa się po ostatecznym suszeniem.

Dodatkową miarą wzmocnienia są usztywniacze przyklejone około 5-6 godzin po zmontowaniu pojemnika. Jeśli chcesz zebrać duże akwarium w mieszkaniu, powinieneś zadbać o obecność szklanych krawatów. Pierwszy test z wodą przeprowadza się co drugi dzień, jeśli nie wykryto wycieku, pojemnik pozostawia się do napełnienia na 2 dni, wtedy można go już zaludnić rybami.

Akwarium własnymi rękami z grotą

Akwarium własnymi rękami z ziemią

Akwarium we własnych rękach we wnętrzu

Ważny element bezpieczeństwa

Produkcję akwarium uzupełnia konstrukcja pokrywy, istnieje kilka sposobów jej wykonania. Najprostsza opcja - zastosowanie lekkiego cienkiego arkusza PCV, pokrywają pojemność bez niepotrzebnych poprawek. Gdy istnieje zapotrzebowanie na bardziej reprezentacyjne produkty, pokrywka jest wykonana z trwałego tworzywa sztucznego z wbudowanym oświetleniem, dla wygody przewidziana jest pętla uchwytowa.

Akwarium z własnymi rękami sztucznymi

Akwarium według własnego uznania

Akwarium własnymi rękami z kamieniami

Akwarium własnymi rękami z drewnianą ramą

Akwarium z własnymi rękami z kokosowym wystrojem

Akwarium własnymi rękami z koralowcami

Akwarium z własnymi rękami w etui na meble

Jak wybrać akwarium do swojego domu: dwa wspólne podejścia

Jeśli wybór wnętrza jest dokonywany przez amatora lub projektanta, to na pierwszym planie są parametry estetyczne produktów. Użytkownik decyduje, gdzie umieścić miskę i zgodnie ze stylem pokoju wybiera rodzaj pojemności, farsz techniczny. W rezultacie akwarium we wnętrzu mieszkania wygląda harmonijnie, ale różnorodność warzyw i zwierząt jego mieszkańców oddala się w tle. Jeśli okoliczna sytuacja nie ułatwi wprowadzenia sprzętu do konserwacji, często wyjście jest suchym akwarium we wnętrzu - nie wymaga szczególnej troski, tworzy oczekiwaną otoczkę.

W przypadku profesjonalnego podejścia początkowo wybrane flory i fauny - określa priorytet ryby i rośliny do akwarium, skorupiaków i mięczaków, ich obliczoną liczbę dopuszczalną dla danej objętości wody. Wykończenia to wybór kształtu misy i specyfiki wyposażenia. Tu dominują cechy mikro-świata, estetyka zewnętrzna nie jest tak znacząca.

Akwarium z własnymi rękami z korzeniami

Akwarium z własnymi rękami jest okrągłe

Akwarium z własnymi rękami sześciennymi

Akwarium w kuchni

Akwarium jest kwadratowe

Akwarium jest małe

Akwarium własnymi rękami w meblach

Akwarium własnymi rękami z meduzami

Mini akwarium własnymi rękami

Akwarium we wnętrzu salonu lub sypialni: popularne odmiany

Akceptuje się następujące rodzaje akwariów dla domu:

 • kątowe;
 • ściana;
 • panoramiczny;
 • klasyczny prostokątny, kwadratowy.

Kompaktowe okrągłe akwarium nie jest uwzględnione w klasyfikacji, ponieważ zazwyczaj nie ma komunikacji i ma głównie wartość dekoracyjną.

Akwarium własne morze

Samo akwarium

Akwarium z własnymi rękami z naturalną roślinnością

Akwarium z własnymi rękami naturalnymi

Akwarium własne małe

Akwarium samodoskonalenia

Akwarium własnymi rękami jest otwarte

Akwarium własnymi rękami z panelami

Akwarium z własnymi rękami w przegrodzie

Praktyczne akwarium narożne we wnętrzu wykonuje 2 zadania - skutecznie pokonuje wspólną strefę dwóch ścian i harmonijnie dopełnia dekorację pomieszczenia. Jest równie pożądany zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i biurowych. Znacząca szerokość przezroczystej strefy i ogólna głębokość pojemnika to zwycięskie warunki, które przynoszą korzyści wszelkim pomysłom projektowym. Często takie piękne akwaria są wprowadzane do barów biurowych, mogą również służyć jako oryginalny element oświetleniowy.

Modyfikacja ściana jest dość wąski, gdyż trudno jest ręcznie zająć, tak jak miskę, pomimo ich niezrównanej oryginalności i atrakcyjności, wcześniej zapotrzebowania na doświadczonych akwarystów. Ich nowoczesne warianty są bardzo uniwersalne, zawieszone na ścianach jak żywe obrazy. W nich mikrośrodowisko jest utrzymywane automatycznie - za to odpowiedzialne są innowacyjne rozwiązania techniczne.

Akwarium z własnymi rękami z podświetleniem

Akwarium własne zawieszenie

Akwarium jest bardzo świeże

Akwarium własnymi rękami jest prostokątne

Akwarium własnymi rękami z roślinami

Rośliny w akwarium

Akwarium z własnymi rękami z usztywnieniami

Zarówno duże, jak i małe panoramiczne akwarium będzie miało zakrzywiony przedni kieliszek. Twarz zawsze jest twarzą, podczas gdy kształt może być dowolny - okrągły, prostokątny, kanciasty. Dzięki iluzji szkła powiększającego wszystko, co dzieje się wewnątrz miski, można zobaczyć w najdrobniejszym szczególe.

Prostokątny morskie Akwarium pozwala stworzyć optymalne warunki konserwacji flory i fauny - jeśli szerokość i wysokość zbiornika jest w przybliżeniu równe, to woda jest wzbogacona tlenem pełni mieszkańcy otrzymać swobodę ruchu. akwarium konstrukcja tego typu może być cokolwiek - dolna powierzchnia pozwala realizować nawet najbardziej skomplikowane projekty. Jedyną wadą - podstawowe wymiary, nie wszystkie pomieszczenia może być pasowanie organicznym.

Akwarium z własną rafą rąk

Akwarium własnymi rękami z rybami

Akwarium w sypialni

Akwarium z własnymi rękami wykonanymi ze szkła

Akwarium z własnymi rękami w ścianie

Akwarium z rękami w barze

Stół do akwarium sam

Największe zbiorniki są klasyfikowane jako duże, standardowe i mini-akwaria. Jeśli dwie pierwsze kategorie należą do klasyków, a zakres ich zastosowania jest zrozumiały, to ta ostatnia modyfikacja powoduje oszołomienie - jak w nich zawrzeć zamkniętą ekosferę? Jeśli nie ma doświadczenia, lepiej używać miniaturowych zbiorników do tworzenia suchych kompozycji, które służą jako spektakularny dodatek do wnętrza.

Jeśli zdecydujesz się wyposażyć morskie akwarium w domu, najpierw wybierz "właściwe" szkło. Na rynku profili można znaleźć linijki krzemianowe i akrylowe, pierwsze - krzemowe, drugie - oparte na składnikach organicznych.

Akwarium własnymi rękami w jadalni

Akwarium z suchymi dłońmi

Akwarium z suchymi dłońmi

Akwarium z rękami na krawężniku

Akwarium własnymi rękami z ślimakami

Szkło krzemianowe jest przezroczyste i solidne, nie obawia się małych efektów mechanicznych i kontaktu z chemikaliami, ale łatwo się łamie. Modele akrylowe są plastikowe i elastyczne, nie są tak kruche, ale mają również wadę - podatność na chemikalia i zjawiska ścierne. W pomieszczeniach, w których szkło może stykać się z ciężkimi przedmiotami (w tym przedszkolami), zainstalowane są akrylowe akwaria - są one bezpieczniejsze.

Wartość ceny i jakości zbiornika nie jest tak wyraźna, jak w przypadku jakiegokolwiek innego produktu szklanego. Często powodem wysokiej ceny nie jest ulepszona funkcjonalność, ale rozszerzony projekt. Z tego powodu doświadczeni akwarzyści zalecają wytwarzanie pojemników własnymi rękami, ale uzupełniają je o wysokiej jakości nowoczesny sprzęt do konserwacji.

Akwarium własnymi rękami jest wąskie

Akwarium własnymi rękami z wodorostami

Akwarium z wbudowanymi własnymi rękami

Akwarium własnymi rękami z pudełkiem

1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*

+ 15 = 19